Pandemia nu i-a descurajat pe organizatorii prestigiosului Festival interjudeţean de creaţie şi interpretare a poeziei în grai bănăţean “Tata Oancea”. Cea de-a 44-a ediţie a festivalului devenit o tradiţie în viaţa culturală a Bocşei s-a desfăşurat online şi a fost un succes, chiar dacă a lipsit socializarea care dă farmec unui asemenea eveniment. Cu speranţa că viitoarele ediţii vor fi din nou “faţă în faţă”, organizatorii au anunţat laureaţii din 2020. Iată lista câştigătorilor:

SECȚIUNEA INTERPRETARE COPII

CICLUL PREȘCOLAR ȘI CLASA PREGĂTITOARE

LOCUL I

  1. PANESCU DARIUS – GRĂD. PP „TINKER BELL” BOCȘA
  2. OLARU ISABELA MARYSA – LIC. TEHN. BERZOVIA
  3. PANE ANTONIA MARIA – LIC. TEOR. „DAVID VONIGA” GIROC
  4. MAN MARIA MAGDALENA – LIC.TEHN. BERZOVIA; GRĂD.PN GHERTENIȘ

LOCUL II

  1. COZMINCĂ RAREȘ IONUȚ – GRĂD. PP „TINKER BELL” BOCȘA
  2. MATEȘ ANTONIA MARIA – GRĂD. PP „TINKER BELL” BOCȘA
  3. DRAGOMIR IANIS AVIDAN – GRĂD. PP „TINKER BELL” BOCȘA
  4. CADAR CRISTINA MARIA ILEANA – ȘC. GIM. MAȘLOC
  5. TRALEȘ TEODORA MARIA – LIC.TEH. BERZOVIA
  6. BOLTAȘU TUDOR – LIC.TEH. BERZOVIA; GRĂD. PN GHERTENIȘ
  7. GRAURE LUCA IOAN – ȘC. PRIMARĂ GHERTENIȘ
  8. MAN ARSENIE – ȘC.PRIMARĂ GHERTENIȘ
  9. MAFTEI ALESSIA – ȘC. PRIMARĂ GHERTENIȘ
De interes:  Bocșean amendat pentru că a rupt flori din parc

LOCUL III

  1. ARJOCA ARTHUR NICOLAS – GRĂD. PP „TINKER BELL” BOCȘA
  2. BOLD TANIA MARIA – LIC. TEHN. BERZOVIA
  3. JUCOS DAVID – GRĂD. PP 4 CARANSEBEȘ
  4. GHIMBOAȘĂ ANDREEA NECTARIA – LIC. TEHN. BERZOVIA
  5. FENYVEȘI FLAVIA – LIC.TEHN.BERZOVIA;GRĂD.PN GHERTENIȘ
  6. KISS DAVID – ȘC. PRIMARĂ GHERTENIȘ

CICLUL PRIMAR

LOCUL I

  1. BOC DAVID – ȘC. GEN. NR.8 CARANSEBEȘ

LOCUL II

  1. LACHOVICI ALEXANDRA – ȘC. PRIMARĂ ALIOȘ
  2. COVACI SONYA ALESSIA – ȘC. GIM. NR.8 CARANSEBEȘ
  3. UNGUR MAIA-ELENA – ȘC. GIM. MAȘLOC

LOCUL III

  1. AFUMATU ALEXANDRA MARIA – COL. NAȚ. „TRAIAN LALESCU” REȘIȚA
  2. DRUGĂRIN GEORGEL ZAHARIA – COL. NAȚ. „TRAIAN LALESCU” REȘIȚA
  3. MARȘAVELA GRAȚIAN FLORIS – COL. NAȚ. „TRAIAN LALESCU” REȘIȚA

CICLUL GIMNAZIAL

LOCUL I

  1. SZIGETI IOANA-ANASTASIA – ȘC. GIM. MAȘLOC
  2. MILOȘ MIRELA – ȘC. „IVO LOLA RIBAR” SUTIESKA (SĂRCIA-SERBIA)
  3. CRĂCIUN CEZAR – ȘC. GIM. NR.2 LUGOJ

LOCUL II

  1. DUTCIUC ADELIN – ȘC. GIM. MAȘLOC
  2. GHIMBOAȘĂ PATRICIA MARIA – LIC. TEHN. BERZOVIA
  3. BILIUZ GABRIEL ANDREI – ȘC. GIM. LIBLING
  4. BOLDESCU BRIANA – ȘC. GIM. NR. 2 LUGOJ
  5. BOLDEA RAUL – ȘC. GIM. NR.1 OȚELU-ROȘU
  6. ZIROȘ SERGIU – LIC. TEHN. BERZOVIA
  7. FORGO PETRONELA LARISA – LIC. TEHN. BERZOVIA
  8. TÂRZIU COSMNA – ȘC. GIM. NR. 2 LUGOJ
  9. TITEL DARIUS – ȘC. GIM. NR.2 LUGOJ
  10. ANDRAȘESCU SIMINA – ȘC. GIM. NR.2 LUGOJ
  11. MIRCEA ILEANA RALUCA – ȘC. GIM. FIZEȘ
De interes:  25 iulie – Banat FM

LOCUL III

  1. RADU ELIAS-EDUARD – ȘC. GIM. FIZEȘ
  2. CADAR RADU PAUL ANDREI – ȘC. GIM. MAȘLOC
  3. CADAR PATRICIA DENISA – ȘC. GIM. MAȘLOC
  4. HEGER ALICIA – LIC. TEHN. BERZOVIA
  5. OGÎRLACI PAULA DARIANA – LIC. TEHN. BERZOVIA
  6. ARNĂUTU KARLA-ELENA – ȘC. GIM. FIZEȘ

CICLUL LICEAL

LOCUL I

  1. MOLEA ELENA – LIC. TEHN.„DACIA” CARANSEBEȘ

LOCUL II

  1. VERDEȚ IZABELA GEROGIANA – LIC. TEHN. „CONSTANTIN LUCACI” BOCȘA

LOCUL III

  1. MURĂ BIANCA TIMEEA – LIC. TEOR. „TATA OANCEA” BOCȘA
  2. SEDLAK IONELA – COL. EC. AL BANATULUI MONTAN REȘIȚA

SECȚIUNEA CREAȚIE ȘI INTERPRETARE ADULȚI

INTERPRETARE

LOCUL I – DENIS CHIRA – TIMIȘOARA (TM)

LOCUL II – VIRGIL POPA – PUSTINIȘ (TM)

LOCUL III – CLAUDIU EMANUEL ROMÂNU – CARANSEBEȘ (CS)

CREAȚIE

LOCUL I

  1. CLAUDIU EMANUEL ROMÂNU – CARANSEBEȘ (CS)

LOCUL II

  1. PAVEL PANCARICEAN LONTI – SUTIESKA (SĂRCIA-SERBIA)
  2. ANDREI CRISTIAN BRÎNAȘI – TIMIȘOARA (TM)

LOCUL III

  1. DOREL MĂRGAN (TODOR) – MĂRU (CS)
  2. GHEORGHIȚĂ BREBENAR – OCNA DE FIER (CS)
  3. VASILE LIHĂT – HODONI (TM)
De interes:  Klaus Iohannis: ”Există riscul MAJOR ca elevii să ducă boala la școală și invers. Școlile NU se mai deschid”

MENȚIUNE

  1. ALINA VELIMIROVICI – ORAVIȚA (CS)
  2. IOAN BENESCU – LUGOJ (TM)

Diplomele aferente vor fi trimise în cursul acestei săptămâni pe adresele de e-mail menţionate în fişele de participare.  Festivalul interjudeţean cu participare internaţională de creaţie şi interpretare a poeziei în grai bănăţean “Tata Oancea” a fost organizat de Casa Orăşenească de Cultură din Bocşa, împreună cu Primăria şi Consiliul Local Bocşa, cu sprijinul Centrului Județean Pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Caraș-Severin, Asociației ”Pe Urmele Lui Tata-Oancea”, Episcopiei Caransebeșului, Editurii SENS, Fundației Umanitare „Triumful Inimii”, Asociației Umanitare „Humanitas” şi Asociației Scriitorilor în Grai Bănățean.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.