Calendar olimpiade 2023: Ministerul Educației a publicat calendarul olimpiadelor și concursurilor școlare ce se desfășoară în acest an. Majoritatea etapelor județene sunt organizate în luna martie.

La Alba Iulia, în aprilie, se vor desfășura etape naționale la două olimpiade: Muzică (interpretare instrumentală, vocală şi studii teoretice musicale, clasele IX-XII) și ”Cultură Și Spiritualitate Românească” (Limba și Literatura Română și Religie / gimnaziu).

OLIMPIADE NAȚIONALE 2023

Olimpiada națională de Limba și literatura ROMÂNĂ – clasele V-VIII

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-13 aprilie, Arad

Olimpiada națională de Limba și literatura ROMÂNĂ – clasele IX-XII

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 19-23 aprilie, Sibiu

Olimpiada națională de Limba și literatura ROMÂNĂ pentru școli/secții cu predare în limbile minorităților și pentru românii din Diaspora – clasele V-X

– Etapa județeană: 25 martie

– Etapa națională: 3-6 mai, Brașov

Olimpiada națională de LECTURĂ – Lectura ca abilitate de viață – LAV – clasele V-XII

– Etapa județeană: 25 martie

– Etapa națională: 29 aprilie scris; 12-14 mai, Constanța

Olimpiada națională de LINGVISTICĂ ”Solomon Marcus” (clasele (V-XII)

– Etapa județeană: 18 februarie

– Etapa națională: 31 martie – 2 aprilie, București

Olimpiada națională de LIMBA ENGLEZĂ

– Etapa județeană: 11 martie scris, 18 martie oral

– Etapa națională: 9-13 aprilie, Cluj-Napoca

Olimpiada națională de LIMBA FRANCEZĂ

– Etapa județeană: 11 martie

– Etapa națională: 9-13 aprilie, Cluj-Napoca

Olimpiada națională de limbi romanice: SPANIOLĂ, ITALIANĂ, PORTUGHEZĂ

– Etapa județeană: 11 martie; 29 aprilie – italiană maternă

– Etapa națională: 9-13 aprilie, Cluj-Napoca

Olimpiada națională de LIMBA RUSĂ modernă

– Etapa județeană: 11 martie

– Etapa națională: 27-30 aprilie, Pitești (Argeș)

Olimpiada națională de Limba și literatura GERMANĂ MATERNĂ

– Etapa județeană: 18 martie

– Etapa națională: 10-13 aprilie, Timișoara

Olimpiada națională de LIMBA GERMANĂ MODERNĂ

– Etapa județeană: 25 martie

– Etapa națională: 7-23 aprilie, Bistrița (Bistrița-Năsăud)

Olimpiada națională de LIMBA NEOGREACĂ

– Etapa județeană: 11 martie

– Etapa națională: 7-9 aprilie, Constanța

Olimpiada națională de LIMBI CLASICE: GREACA VECHE, LATINĂ

De interes:  Arad: Bărbat căutat pentru înșelăciuni comise în Austria, reținut la Arad

– Etapa județeană: 5 martie

– Etapa națională: 19-22 aprilie, Brăila

Olimpiada națională de Limba și Literatura MAGHIARĂ maternă ”Mikes Kelemen” (cls V-XII)

– Etapa județeană: 11 martie

– Etapa națională: 12-16 aprilie, Gheorgheni (Harghita)

Olimpiada națională de LIMBA RROMANI maternă

– Etapa județeană: 18 martie

– Etapa națională: 7-9 aprilie, Cluj-Napoca

Olimpiada națională de MATEMATICĂ

– Etapa județeană: 11 martie

– Etapa națională: 10-13 aprilie, Slobozia (clasele V-VI), 10-14 aprilie, Tg. Jiu/ Gorj (clasele VII-VIII), 10-14 aprilie Craiova/Dolj (clasele IX-XII)

Olimpiada națională de MATEMATICĂ pentru școlile/secțiile cu predare în LIMBA MAGHIARĂ (cls. V-XII)

– Etapa județeană: 4 februarie

– Etapa națională: 20-23 februarie, Arad

Olimpiada națională de INFORMATICĂ

– Etapa județeană: 18 martie – liceu; 19 martie – gimnaziu

– Etapa națională: 4-8 aprilie – gimnaziu, Târgu Mureș; 4-9 aprilie – liceu, București

Olimpiada națională de INOVARE și creație digitală INFOEDUCAȚIE

– Etapa județeană: 27 mai

– Etapa națională: 24-29 iulie, Focșani (Vrancea)

Olimpiada națională de INFORMATICĂ APLICATĂ – ACADNET

– Etapa județeană: 1 aprilie

– Etapa națională: 4-7 mai, Universitatea Politehnica București

Olimpiada națională de INFORMATICĂ în ECHIPE

– Etapa regională: 9 februarie

– Etapa națională: 1-4 martie, Piatra Neamț (Neamț)

Olimpiada națională de TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI

– Etapa județeană: 22 aprilie

– Etapa națională: 25-28 mai, Târgoviște (Dâmbovița)

Olimpiada națională de FIZICĂ

Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 6-10 aprilie, Oradea (Bihor)

Olimpiada națională de CHIMIE

– Etapa județeană: 4 februarie

– Etapa națională: 3-4 și 6 aprilie, Deva (Hunedoara)

Olimpiada națională de BIOLOGIE

– Etapa județeană: 11 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Iași

Olimpiada națională de ASTRONOMIE și ASTROFIZICĂ

– Etapa județeană: 6 mai

– Etapa națională: 7-11 iunie, Vălenii de Munte (Prahova)

Olimpiada națională de GEOGRAFIE (cls. VIII-XII)

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 9-14 aprilie, Pitești (Argeș)

Olimpiada națională de ISTORIE

– Etapa județeană: 18 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)

Olimpiada națională de Istoria și tradițiile minorității maghiare din România

– Etapa județeană: 18 martie

De interes:  Emoții pentru elevi și părinți la prima probă a examenului de Evaluare Națională – Banat FM sound factory

– Etapa națională: 20-23 aprilie, Târgu Mureș

Olimpiada națională de ȘTIINȚE SOCIO-UMANE

– Etapa județeană: 11 martie

– Etapa națională: 7-11 aprilie, Slobozia (Ialomița)

Olimpiada de PEDAGOGIE-PSIHOLOGIE (licee pedagogice)

– Etapa județeană: 10 martie

– Etapa națională: 31 martie scris; 10-12 aprilie oral, Drobeta Turnu Severin (Mehedinți)

Olimpiada națională de RELIGIE – cultul ORTODOX secțiunea gimnaziu (clasele V-VIII), secțiunea liceu (clasele IX-XII)

– Etapa județeană: 18 martie

– Etapa națională: 19-23 aprilie, Deva (Hunedoara) – gimnaziu; 19-23 aprilie, Arad- liceu

Olimpiada națională de RELIGIE – SEMINARII și LICEE TEOLOGICE ortodoxe (clasele IX-XII)

– Etapa națională: 6-9 aprilie, Suceava

Olimpiada națională de RELIGIE – cultul romano-catolic de limba maghiară (clasele V-XII)

– Etapa județeană: 11 martie

– Etapa națională: 12-14 aprilie, Cluj-Napoca

Olimpiada națională de RELIGIE – cultele reformat, evanghelic și unitarian

– Etapa județeană: 18 martie

– Etapa națională: 12-14 aprilie, Odorheiu Secuiesc (Harghita)

Olimpiada națională de RELIGIE – cultele romano-catolic – limba română și greco-catolic (clasele V-XII) / colegii/licee teologice romano-catolice și greco-catolice (clasele IX-XII)

– Etapa județeană: 18 martie

– Etapa națională: 19-23 aprilie, Oradea (Bihor)

Olimpiada națională de RELIGIE – cultul penticostal/ licee teologice penticostale

– Etapa județeană: 18 martie

– Etapa națională: 19-23 aprilie, Timișoara

Olimpiada națională de RELIGIE – cultele Baptist și creștin după Evanghelie/licee teologice baptiste

– Etapa județeană: 18 martie

– Etapa națională: 19-23 aprilie, Reșița (Caraș-Severin)

Olimpiada națională de ARTE VIZUALE, ARHITECTURĂ și ISTORIA ARTELOR (clasele XI-XII)

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Bistrița (Bistrița-Năsăud)

Olimpiada națională de MUZICĂ – interpretare instrumentală, vocală și studii teoretice (clasele IX-XII)

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Alba Iulia

Olimpiada națională de MUZICĂ – interpretare instrumentală clasele III-VIII

– Etapa națională: 5-7 aprilie, Zalău (Sălaj)

Olimpiada națională CORALĂ

– Etapa națională: 5-7 aprilie, Tulcea

Olimpiada națională de COREGRAFIE (clasele VII-XIII)

– Etapa națională: 11-13 aprilie, Constanța

Olimpiada națională de ARTA ACTORULUI (clasele XI-XII)

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Brăila

Olimpiada națională de pregătire SPORTIVĂ teoretică

– Etapa județeană: 18 martie

De interes:  Accident pe drumul dintre Dumbrăvița și Giarmata Vii. Impact între un autoturism și o betonieră

– Etapa națională: 19-23 aprilie, Tg. Jiu (Gorj)

Olimpiada națională de Educație tehnologică și aplicații practice

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Piatra Neamț (Neamț)

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul MECANICĂ

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Buzău

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul CONSTRUCȚII, INSTALAȚII și LUCRĂRI PUBLICE

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Brașov

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul ELECTRIC, ELECTROTEHNIC, ELECTROMECANIC

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Ilfov

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul ELECTRONICĂ, AUTOMATIZĂRI, TELECOMUNICAȚII

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Ilfov

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul INDUSTRIE TEXTILĂ ȘI PIELĂRIE

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie aprilie, Iași

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul FABRICAREA PRODUSELOR din LEMN

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie aprilie, Suceava

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul ECONOMIC, ADMINISTRATIV, COMERȚ

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie aprilie, Brăila

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul TURISM și ALIMENTAȚIE

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Brăila

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul AGRICULTURĂ – creșterea animalelor

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Călărași

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul AGRICULTURĂ – cultura plantelor

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Călărași

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul PROTECȚIA MEDIULUI

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Tg. Jiu (Gorj)

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul INDUSTRIE ALIMENTARĂ – industrie alimentară

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Constanța

Olimpiada națională – Aria curriculară Tehnologii – domeniul INDUSTRIE ALIMENTARĂ – analiza produselor alimentare

– Etapa județeană: 4 martie

– Etapa națională: 10-14 aprilie, Constanța

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.