Rezultate parțiale alegeri locale 2020. Rezultate parțiale BEC. Care sunt cei 41 de președinți de consilii județene, după votul dat duminică, 27 septembrie, potrivit ultimelor date transmise de BEC. Rezultatele pot fi urmărite în timp real pe Realitatea.net – HARTA LIVE consiliile județene.

Rezultate parțiale alegeri locale 2020. Social-democrații au reușit să obțină 20 de mandate la șefia consiliilor județene la nivel național, cu trei mai multe decât liberalii, în timp ce UDMR a obținut patru mandate.

HARTA consiliilor județene. Rezultatele pot fi urmărite pe Realitatea.net

Rezultate parțiale alegeri locale 2020. Care sunt președinții consiliilor județene după alegerile locale din 27 septembrie 2020:

ALBA: Ioan Dumitrel (PNL)

ARAD: Iustin Cionca (PNL)

ARGEȘ: Ion Mânzână (PSD)

BACĂU: Valentin Ivancea (PSD)

BIHOR: Ilie Bolojan (PNL)

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Emil Radu Moldovan (PSD), susținut de Alianța pentru Bistrița-Năsăud

BOTOȘANI: Doina Fedorovici (PSD)

BRAȘOV: Adrian Ioan Veștea (PNL)

BRĂILA: Francisk Chiriac (PSD)

BUZĂU: Petre Emanoil Neagu (PSD), susținut de Alianța PSD-Pro Buzău

De interes:  Liber la angajări la Spitalul Municipal și la cel de Boli Infecțioase din Timișoara

CARAȘ-SEVERIN: Romeo Dunca (PNL)

CĂLĂRAȘI: Vasile Iliuță (PSD)

CONSTANȚA: Mihai Lupu (PNL)

COVASNA: Tamaș Sandor (UDMR)

CLUJ: Alin Tișe (PNL)

DÂMBOVIȚA: Corneliu Ştefan (PSD)

DOLJ: Cosmin Vasile (PSD), susținut de Alianța PSD-ALDE Dolj

GALAȚI: Costel Fotea (PSD)

GIURGIU: Dumitru Beianu (PNL)

GORJ: Cosmin Popescu (PSD)

HARGHITA: Borboly Csaba (UDMR)

HUNEDOARA: Laurenţiu Nistor (PSD)

IALOMIȚA: Marian Pavel (PSD)

IAȘI: Costel Alexe (PNL)

ILFOV: Robert Thuma (PNL)

MARAMUREȘ: Ion Bogdan (PNL)

MEHEDINȚI: Aladin Georgescu (PSD)

MUREȘ: Peter Ferenc (UDMR)

NEAMȚ: Ionel Arsene (PSD), susținut de Alianța pentru modernizarea Neamțului 2020 (PSD-ALDE-PPUsl)

OLT: Marius Oprescu (PSD)

PRAHOVA: Iulian Dumitrescu (PNL), susținut de Alianța PNL-USR-PLUS

SATU MARE: Pataki Csaba (UDMR)

SĂLAJ: Dinu Iancu Sălăjanu (PNL)

SIBIU: Daniela Cîmpean (PNL)

SUCEAVA: Gheorghe Flutur (PNL)

TELEORMAN: Adrian Gâdea (PSD)

TIMIȘ: Alin Nica (PNL)

TULCEA: Horia Teodorescu (PSD)

VASLUI: Dumitru Buzatu (PSD)

VÂLCEA: Constantin Rădulescu (PSD)

VRANCEA: Cătălin Toma (PNL)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.