CSM Reşiţa şi-a încheiat parcursul în Cupă. Craiova câştigă la limită şi merge mai departe în optimi

CSM Reşiţa a pierdut meciul disputat în 16-imile Cupei României contra echipei de primă ligă Universitatea Craiova. Partida disputată în Bănie a consemnat un joc echilibrat, formaţia reşiţeană reuşind să dea o replică destul de bună elevilor lui Victor Piţurcă. Unicul gol al meciului  a fost marcat de Luis Niţu în minutul 30, după un corner şi o bâlbâială a defensivei reşiţene. Ocaziile mai mari au aparţinut tot Craiovei, dar portarul Zimmermann a fost din nou la înălţime, intervenţiile sale menţinând diferenţa minimă pe tabela. De cealaltă parte, cea mai mare şansă de gol a CSM-ului s-a consemnat în minutul 41, când portarul craiovean Popescu a reuşit o paradă de zile mari la torpila lui Danci. CSM Reşiţa – Universitatea Craiova, scor final 0-1, şi Craiova merge mai departe, după un joc în care n-a impresionat.

CSM Reșița: Zimmermann (cpt.) – L. Acka, Ehmann, Vasiu (Vlădia 67′), Banac – Săulescu, Danci, C. Cristea (Poiană 55′), Vădrariu – Dat (Cioablă 58′) – D. Ene
Eliminaţi din Cupă, elevii lui Leo Doană se vor concentra de acum doar pe întrecerea din campionat.  Liga a 2-a programează în weekend jocurile etapei a 9-a, rundă în care CSM Reşiţa va primi acasă replica Farului Constanţa. Meciul se va disputa sâmbătă, de la ora 11.00, pe arena din Valea Domanului.

De interes:  Președintele Klaus Iohannis cere, public, scuze pentru calculul GREȘIT privind scenariile deschiderii școlilor. Care sunt, de fapt, CONDIȚIILE pentru toamnă