Rugbyștii de la Timișoara Saracens au avut parte din nou de o sâmbătă frumoasă, după succesul cu 52-14 obținut pe terenul lui Dinamo, o victorie cu punct bonus ofensiv!

A fost, practic, o întâlnire între cele două cluburi din România antrenate de legenda sud-africană Chester Williams, decedat tragic vineri. Antrenorul care a dus Timișoara spre performanță a făcut un atac de cord la numai 49 de ani.

Prima repriză a fost dominată autoritar de Timișoara, care a dat eseuri prin Lungu, Popa, Zaharia, Samoa și Vaovasa. Patru dintre ele au fost transformate de același Samoa, care a ratat buturile doar la propria încercare. După 0-33 la pauză, au urmat alte două eseuri pentru bănățeni, marcate de Popa și Vaovasa, cu unul dintre transformat de același Samoa. Taupaki a fost eliminat pentru un placaj înalt și, cu om în plus, Dinamo a dat două eseuri, prin Manole și Mitu, transformate de Bratu și Ispir. Ultimii care au marcat au fost tot bănățenii, eseul lui Samoa fiind transformat de Jipa.

De interes:  5 motive pentru care este important să îţi repari acoperişul imediat ce apare o problemă

Săptămâna viitoare, Timișoara Saracens va juca sâmbătă, de la ora 12.30, cu SCM Gloria Buzău.