S-a stabilit programul Ligii a 2-a la fotbal

Federația Română de Fotbal a organizat astăzi, de la ora 12:00, cu aproape două săptămâni și jumătate înainte de startul noului sezon, tragerea la sorți pentru stabilirea programului jocurilor ediției regulare 2023-2024 a Ligii 2. Noul sezon de Liga 2 e programat să înceapă în data de 5 august.

Ediția 2023-2024 se va desfășura în același mod ca precedentul campionat, cu excepția faptului că nu se va mai disputa barajul de menținere/retrogradare între echipele situatie pe locul 5 în grupele de play-out. Asta, deoarece începând cu sezonul 2024-2025 Liga 2 va trece la un sistem cu 22 de echipe. De menționat că FC Brașov nu a primit licența pentru liga a doua și a contestat decizia FRF la TAS. O decizie se va lua până pe 30 iulie. În cazul în care nu va fi primită în liga a doua, FC Brașov va fi înlocuită cu Progresul Spartac. 

Programul complet din Liga a 2-a:

Etapa 1

FK Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna
FC Brașov / Progresul Spartac – CSC Dumbrăviţa
Corvinul Hunedoara – Ceahlăul Piatra Neamţ
CSM Reşiţa – Unirea Slobozia
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Campionii FC Argeş
CS Mioveni – Gloria Buzău
CS Tunari – CSM Slatina
Chindia Târgovişte – Steaua
Metaloglobus București – CS Comunal Şelimbăr
Unirea Dej – CSM Alexandria

Etapa 2

Concordia Chiajna – CSM Alexandria
CS Comunal Şelimbăr – Unirea Dej
Steaua – Metaloglobus București
CSM Slatina – Chindia Târgovişte
Gloria Buzău – CS Tunari
Campionii FC Argeş – CS Mioveni
Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Reşiţa
CSC Dumbrăviţa – Corvinul Hunedoara
FK Miercurea Ciuc – FC Brașov / Progresul Spartac

Etapa 3

FC Brașov / Progresul Spartac – Concordia Chiajna
Corvinul Hunedoara – FK Miercurea Ciuc
CSM Reşiţa – CSC Dumbrăviţa
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Ceahlăul Piatra Neamţ
CS Mioveni – Unirea Slobozia
CS Tunari – Campionii FC Argeş
Chindia Târgovişte – Gloria Buzău
Metaloglobus București – CSM Slatina
Unirea Dej – Steaua
CSM Alexandria – CS Comunal Şelimbăr

De interes:  Mașină de curse, parcată în bibliotecă

Etapa 4

Concordia Chiajna – CS Comunal Şelimbăr
Steaua – CSM Alexandria
CSM Slatina – Unirea Dej
Gloria Buzău – Metaloglobus București
Campionii FC Argeş – Chindia Târgovişte
Unirea Slobozia – CS Tunari
Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Mioveni
CSC Dumbrăviţa – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
FK Miercurea Ciuc – CSM Reşiţa
FC Brașov / Progresul Spartac – Corvinul Hunedoara

Etapa 5

Corvinul Hunedoara – Concordia Chiajna
CSM Reşiţa – FC Brașov / Progresul Spartac
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FK Miercurea Ciuc
CS Mioveni – CSC Dumbrăviţa
CS Tunari – Ceahlăul Piatra Neamţ
Chindia Târgovişte – Unirea Slobozia
Metaloglobus București – Campionii FC Argeş
Unirea Dej – Gloria Buzău
CSM Alexandria – CSM Slatina
CS Comunal Şelimbăr – Steaua

Etapa 6

Concordia Chiajna – Steaua
CSM Slatina – CS Comunal Şelimbăr
Gloria Buzău – CSM Alexandria
Campionii FC Argeş – Unirea Dej
Unirea Slobozia – Metaloglobus București
Ceahlăul Piatra Neamţ – Chindia Târgovişte
CSC Dumbrăviţa – CS Tunari
FK Miercurea Ciuc – CS Mioveni
FC Brașov / Progresul Spartac – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Corvinul Hunedoara – CSM Reşiţa

Etapa 7

CSM Reşiţa – Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Corvinul Hunedoara
CS Mioveni – FC Brașov / Progresul Spartac
CS Tunari – FK Miercurea Ciuc
Chindia Târgovişte – CSC Dumbrăviţa
Metaloglobus București – Ceahlăul Piatra Neamţ
Unirea Dej – Unirea Slobozia
CSM Alexandria – Campionii FC Argeş
CS Comunal Şelimbăr – Gloria Buzău
Steaua – CSM Slatina

Etapa 8

Concordia Chiajna – CSM Slatina
Gloria Buzău – Steaua
Campionii FC Argeş – CS Comunal Şelimbăr
Unirea Slobozia – CSM Alexandria
Ceahlăul Piatra Neamţ – Unirea Dej
CSC Dumbrăviţa – Metaloglobus București
FK Miercurea Ciuc – Chindia Târgovişte
FC Brașov / Progresul Spartac – CS Tunari
Corvinul Hunedoara – CS Mioveni
CSM Reşiţa – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Etapa 9

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna
CS Mioveni – CSM Reşiţa
CS Tunari – Corvinul Hunedoara
Chindia Târgovişte – FC Brașov / Progresul Spartac
Metaloglobus București – FK Miercurea Ciuc
Unirea Dej – CSC Dumbrăviţa
CSM Alexandria – Ceahlăul Piatra Neamţ
CS Comunal Şelimbăr – Unirea Slobozia
Steaua – Campionii FC Argeş
CSM Slatina – Gloria Buzău

De interes:  Se lucrează la Drumul Național, deocamdată la Oravița – BANAT

Etapa 10

Concordia Chiajna – Gloria Buzău
Campionii FC Argeş – CSM Slatina
Unirea Slobozia – Steaua
Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Comunal Şelimbăr
CSC Dumbrăviţa – CSM Alexandria
FK Miercurea Ciuc – Unirea Dej
FC Brașov / Progresul Spartac – Metaloglobus București
Corvinul Hunedoara – Chindia Târgovişte
CSM Reşiţa – CS Tunari
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni

Etapa 11

CS Mioveni – Concordia Chiajna
CS Tunari – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Chindia Târgovişte – CSM Reşiţa
Metaloglobus București – Corvinul Hunedoara
Unirea Dej – FC Brașov / Progresul Spartac
CSM Alexandria – FK Miercurea Ciuc
CS Comunal Şelimbăr – CSC Dumbrăviţa
Steaua – Ceahlăul Piatra Neamţ
CSM Slatina – Unirea Slobozia
Gloria Buzău – Campionii FC Argeş

Etapa 12

Concordia Chiajna – Campionii FC Argeş
Unirea Slobozia – Gloria Buzău
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Slatina
CSC Dumbrăviţa – Steaua
FK Miercurea Ciuc – CS Comunal Şelimbăr
FC Brașov / Progresul Spartac – CSM Alexandria
Corvinul Hunedoara – Unirea Dej
CSM Reşiţa – Metaloglobus București
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Chindia Târgovişte
CS Mioveni – CS Tunari

Etapa 13

CS Tunari – Concordia Chiajna
Chindia Târgovişte – CS Mioveni
Metaloglobus București – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Dej – CSM Reşiţa
CSM Alexandria – Corvinul Hunedoara
CS Comunal Şelimbăr – FC Brașov / Progresul Spartac
Steaua – FK Miercurea Ciuc
CSM Slatina – CSC Dumbrăviţa
Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamţ
Campionii FC Argeş – Unirea Slobozia

Etapa 14

Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
Ceahlăul Piatra Neamţ – Campionii FC Argeş
CSC Dumbrăviţa – Gloria Buzău
FK Miercurea Ciuc – CSM Slatina
FC Brașov / Progresul Spartac – Steaua
Corvinul Hunedoara – CS Comunal Şelimbăr
CSM Reşiţa – CSM Alexandria
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Dej
CS Mioveni – Metaloglobus București
CS Tunari – Chindia Târgovişte

De interes:  COD GALBEN de vreme severă, până duminică seara!

Etapa 15

Chindia Târgovişte – Concordia Chiajna
Metaloglobus București – CS Tunari
Unirea Dej – CS Mioveni
CSM Alexandria – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CS Comunal Şelimbăr – CSM Reşiţa
Steaua – Corvinul Hunedoara
CSM Slatina – FC Brașov / Progresul Spartac
Gloria Buzău – FK Miercurea Ciuc
Campionii FC Argeş – CSC Dumbrăviţa
Unirea Slobozia – Ceahlăul Piatra Neamţ

Etapa 16

Concordia Chiajna – Ceahlăul Piatra Neamţ
CSC Dumbrăviţa – Unirea Slobozia
FK Miercurea Ciuc – Campionii FC Argeş
FC Brașov / Progresul Spartac – Gloria Buzău
Corvinul Hunedoara – CSM Slatina
CSM Reşiţa – Steaua
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Comunal Şelimbăr
CS Mioveni – CSM Alexandria
CS Tunari – Unirea Dej
Chindia Târgovişte – Metaloglobus București

Etapa 17

Metaloglobus București – Concordia Chiajna
Unirea Dej – Chindia Târgovişte
CSM Alexandria – CS Tunari
CS Comunal Şelimbăr – CS Mioveni
Steaua – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – CSM Reşiţa
Gloria Buzău – Corvinul Hunedoara
Campionii FC Argeş – FC Brașov / Progresul Spartac
Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSC Dumbrăviţa

Etapa 18

Concordia Chiajna – CSC Dumbrăviţa
FK Miercurea Ciuc – Ceahlăul Piatra Neamţ
FC Brașov / Progresul Spartac – Unirea Slobozia
Corvinul Hunedoara – Campionii FC Argeş
CSM Reşiţa – Gloria Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
CS Mioveni – Steaua
CS Tunari – CS Comunal Şelimbăr
Chindia Târgovişte – CSM Alexandria
Metaloglobus București – Unirea Dej

Etapa 19

Unirea Dej – Concordia Chiajna
CSM Alexandria – Metaloglobus București
CS Comunal Şelimbăr – Chindia Târgovişte
Steaua – CS Tunari
CSM Slatina – CS Mioveni
Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Campionii FC Argeş – CSM Reşiţa
Unirea Slobozia – Corvinul Hunedoara
Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Brașov / Progresul Spartac
CSC Dumbrăviţa – FK Miercurea Ciuc

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.