Cupa Golden Kids, competiție adresată anul acesta tinerelor handbaliste născute în 2004 și mai mici, a fost de fapt un triunghiular la care au participat, alături de formația gazdă din Bocșa, echipele ASO Deta și Școala gimnazială din Jamu Mare. S-a jucat pe sistemul fiecare cu fiecare, fiecare partidă disputându-se în două reprize a câte 20 de minute. Învingătoare cu 32-6 în fața fetelor din Jamu Mare, și cu 18-15 contra formației din Deta, tinerele handbaliste de la Golden Kids și-au adjudecat locul I și trofeul pus în joc la cea de-a treia ediție a turneului. Pe locul doi s-a situat echipa din Deta, iar poziția a treia a revenit Școlii din Jamu Mare. A fost un turneu frumos, și o experiență utilă, au spus la final protagonistele din teren.

Organizatorii au acordat cupe, diplome și medalii. Pe lângă premiile înmânate echipelor, au fost acodate și obișnuitele distincții individuale. Titlul de cea mai tehnică jucătoare i-a revenit Iasminei Miloș, de la Golden Kids Bocsa, iar golgheteră a devenit Aliona Toța, de la ASO Deta. De asemenea, a fost stabilită și echipa turneului, în primul 7 regăsindu-se nu mai puțin de cinci handbaliste de la Golden Kis: Denisa Mihalache, declarată cea mai bună portăriță, Cristina Popescu, cea mai bună extremă dreapta, Alexia Banu, cel mai bun inter dreapta, Diana Cristescu, cel mai bun centru, și Diana Ilie, considerată cel mai bun pivot. Alături de ele, au mai intrat în echipa turneului: Erika Semelbauer, de la ASO Deta, declarată cel mai bun inter stanga, și Paula Gagea, de la Școala Gimnaziala Jamu Mare, cea mai buna extremă stânga. Competitia a fost organizata de administrația publică bocșeană, Casa Orășenească de Cultura Bocsa și ACS Golden Kids Bocșa, cu sprijinul Arena Pub Bocsa și SC Patrom SRL.

De interes:  11 iulie – Banat FM